Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Pustelnia Franciszkańska to czas, w którym uczyliśmy się pokochać ciszę.

Było to zadanie niełatwe, wymagające pracy nad samym sobą.

Dni w klasztorze ojców franciszkanów w Prudniku Lesie były wypełnione modlitwą i rozważaniem Słowa Bożego przed Najświętszym Sakramentem. Pomogły nam w tym konferencje i kazania o. Wiktora, o. Kamila i fr. Leona, z których dowiedzieliśmy się wiele na temat świętego Franciszka i jego przeżywania Krzyża oraz Ewangelii.

Codzienna Eucharystia stała się głównym punktem dnia, a każda była dla nas wyjątkowym przeżyciem ze względu na różnorodność liturgii. Uczestniczyliśmy m.in. w Pasterce, liturgii Wielkiego Czwartku.

Zacznijmy jednak od początku. W poniedziałek pochyliliśmy się nad tajemnicą Bożego Narodzenia w kontekście Eucharystii w oparciu o życie św. Franciszka.

Drugi dzień upłynął pod hasłem „Odwróconego porządku”, który niesie Ewangelia, oraz ubóstwa rozumianego przez św. z Asyżu. Wieczorem zgromadziliśmy się w Wieczerniku, by uczestniczyć w Ostatniej Wieczerzy.

W środę zdobywaliśmy Biskupią Kopę. Trasa stała się doskonałą okazją do umiłowania ciszy. Chociaż niekiedy trudno było milczeć, zwłaszcza wtedy gdy część z nas nie mogła odnaleźć szlaku…Ostatni odcinek przemierzyliśmy, rozważając Drogę Krzyżową.

Na szczycie, pod pomnikiem widniał napis ” W górach zawsze byliśmy wolni”. Te słowa Jana Pawła II, w przypadku niektórych z nas, można rozumieć dwojako… Dzień zakończyliśmy Adoracją Krzyża.

W czwartkowy poranek wysłuchaliśmy konferencji o. Kamila poświęconej istocie krzyża oraz jego roli w życiu Franciszka. Następnie prowadziliśmy ożywioną debatę na temat wiary we współczesnym świecie. Czy można publicznie przyznawać się do wiary? Jak radzić sobie z atakami na ludzi wierzących? W jaki sposób przyznawać się do swojej wiary?

Po południu udaliśmy się na wspólny spacer, by podziwiać piękno klasztornej okolicy. Po kolacji, podzieleni na dwie drużyny, graliśmy w kalambury. Po ciężkich zmaganiach, drużyna o. Kamila i o. Wiktora odniosła zwycięstwo. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali uścisk dłoni ojców ;). Późnym wieczorem uczestniczyliśmy w przepięknej liturgii upamiętniającej Zmartwychwstanie Pańskie. Podczas Eucharystii w grocie mogliśmy się poczuć jak pierwsi chrześcijanie odprawiający Mszę Świętą w katakumbach. Było to niesamowite przeżycie.

W piątek rozważaliśmy przypowieść o pannach roztropnych i nieroztropnych, odkrywając na czym polega prawdziwa mądrość na przykładzie św. Franciszka. Pustelnię zakończyliśmy Eucharystią w grocie oraz pysznym obiadem.

Podsumowując wszystko to co usłyszeliśmy podczas rekolekcji: Skałą, na której mamy budować jest Chrystus i Jego Słowo. Jego doskonałym naśladowcą i wzorem był święty Franciszek, który żył według odwróconego w stosunku do świata porządku – porządku Ewangelii. Warto rozważać Pismo Święte nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że niczego nie rozumiemy. Słowo Boże będzie pracować w nas, tak jak dojrzewało w świętym z Asyżu. Ponadto, powinniśmy być zawsze gotowi do walki z diabłem. By móc walczyć na równi z nim musimy być nadzy – musimy walczyć z przywiązanie do rzeczy materialnych i niematerialnych. Choć niejednokrotnie prawie płakaliśmy ze śmiechu i trudno było zrezygnować z rozmów i żartów, był to czas wewnętrznego wyciszenia się, poznania Boga i samego siebie. Dziękujemy wszystkim za ten wspaniały i owocny czas.

Gabrysia i Francuski Ruch Oporu

Pobierz wszystkie zdjęcia