Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Kapitułą w kręgach franciszkańskich zwykło się nazywać spotkanie braci, podczas którego omawiają oni ważne dla swojej wspólnoty sprawy, tak więc możecie kiedyś usłyszeć o kapitule domowej albo o kapitule generalnej. I my, Młodzież Franciszkańska, także mamy swoją Kapitułę. Nasze spotkanie ma charakter „ogólnoprowincjalny”, to znaczy, że co roku spotkają się na Górze św. Anny wszystkie wspólnoty lokalne – Opole, Kędzierzyn-Koźle, Gliwice i Wrocław. Rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór Eucharystią przygotowaną przez wspólnotę z Wrocławia oraz pięknym nabożeństwem, którego pomysłodawcami była młodzież z Opola. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu mogliśmy, za pomocą specjalnych wizytówek symbolizujących nasze życie, powierzyć Panu Jezusowi wszystkie nasze zmartwienia, problemy, pasje i całą swoją osobowość.
W sobotę o poranku przyjechał do nas z Wrocławia-Sołtysowic o. Łazarz, który wygłosił konferencję na temat działalności św. Franciszka. Dużo mówił także o św. Łukaszu Ewangeliście, którego wspomnienie przypadało dzień wcześniej. W piątek podczas mszy św. wspomniał o nim także o. Wiktor, nazywając go – za Dantem – „historykiem Chrystusowej łagodności”. O. Łazarz przygotował dla nas różne pytania dotyczące życia we wspólnocie, na które mieliśmy odpowiadać sobie w małych grupach. Pytania te brzmiały m.in. tak: kim jesteśmy jako wspólnota? Jakie mamy wady i zalety? Jak pokonywać trudności we wspólnocie? Co możemy dać Kościołowi? Jaki uczynić z siebie „prezent” dla swoich parafii? Tu oczywiście padało wiele odpowiedzi, które wymyślił już kilkaset lat wcześniej Franciszek zakładając zakon, np. ta o napominaniu: upominanie Franciszek rozumiał jako pozyskiwanie brata. Trzeba umieć stanąć w prawdzie, zrozumieć swój błąd, poddać się krytyce.
Po południu natomiast odbyła się sesja sprawozdawcza. Szef (lub były szef:)) każdej wspólnoty powiedział kilka słów, jak wyglądał u nich rok formacji, jakie mają osiągnięcia, problemy i jakie plany na przyszłość. Przewodnicząca Zarządu Prowincjalnego zasygnalizowała nam nadchodzące wydarzenia związane z różnymi młodzieżowo-franciszkańskimi imprezami, a są to: Franckarnawał w Warszawie na przełomie lutego i marca, Kapituła Narodowa Młodzieży Franciszkańskiej w dniach 9-11 maja 2014, EuroFraMe w Lourdes (ostatni tydzień sierpnia 2014) oraz międzynarodowe spotkanie MF przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie (trzy dni przed ŚDM, rok 2016). Wybieraliśmy również plakaty, które będą promowały RMF w parafiach, przy których się spotykamy. Nasz Asystent poruszył podczas obrad smutny wątek niskiej frekwencji na pustelni w tym roku i zapowiedział, że brak uczestnictwa w rekolekcjach formacyjnych skutkuje odrzuceniem prośby o wstąpienie na wyższy stopień formacji! Obrady zakończyły się rezygnacją Marysi z urzędu Szefa Prowincjalnego. W tej chwili jej obowiązki przejmuje Monika, jednak Rada Prowincjalna przy najbliższym spotkaniu musi spośród siebie dobrać nowego szefa.
O godz. 17.30 rozpoczęła się msza św. przygotowana przez Kędzierzyn-Koźle, podczas której do naszej wspólnoty dołączyły trzy nowe osoby, jedna postanowiła wstąpić na wyższy stopień formacji, a wielu z nas odnawiało także swoje stopnie i przyrzeczenia.
W niedzielę, czyli w dzień odjazdu, rozważaliśmy w kręgu biblijnym Ewangelię z dnia, która mówiła o wdowie i sędzim oraz o sensie modlitwy (Łk 18, 1-8). Na Eucharystii, którą przygotowała tym razem młodzież z Gliwic, kilka osób zdecydowało się przyjąć Duchową Adopcję. Po niej natomiast zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych zdjęć, zjedliśmy zupę, posprzątaliśmy i rozjechaliśmy się do domów. Tymczasem na „terytorium Wiktora”, czyli w pokoju naszego Asystenta tworzą się już nowe pomysły na konspekty formacyjne na ten sezon.
Oczywiście, mamy też plotki:) Plotka najnowsza jest zupełną prawdą, a głosi ona, jakoby w Raciborzu z inicjatywy tamtejszej młodzieży oraz o. Barnaby miała stworzyć się kolejna wspólnota RMF. Czekamy zatem na rozwój wydarzeń.

Andi

Pobierz wszystkie zdjęcia