Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Dni Skupienia dla LSO odbyły się pod hasłem „Panu Bogu będziesz służył”. Rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór wspólną kolacją. Następnie udaliśmy się na spotkanie organizacyjne, w czasie którego zapoznaliśmy się z regulaminem. Później przyszedł czas na pierwszą konferencję, którą wygłosił o. Augustyn na temat „Liturgia Godzin – modlitwą Kościoła, a nie tylko duchownych”. Okazało się również, że weekend ten spędzimy w „Szkole Liturgii”. Podczas pierwszej lekcji, którą prowadził o. Jozue, poznawaliśmy Liturgię Godzin, po której przy dźwiękach muzyki gregoriańskiej adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. W tym czasie mogliśmy również skorzystać z sakramentu pokuty, a następnie wspólnie odśpiewaliśmy nieszpory. Na dobranoc obejrzeliśmy „Film o Basi”.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od odśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Po śniadaniu udaliśmy się na konferencję przygotowaną przez o. Ambrożego z Borek Wielkich – Liturgia sercem Kościoła. Następnie, po krótkiej przerwie udalimy się do naszej szkoły. Tym razem w kaplicy, wzięliśmy udział w zajęciach dotyczących postaw i gestów podczas Liturgii Eucharystii. Potem udaliśmy się do bazyliki, by wspólnie odmówić modlitwy południowe, w czasie których odwiedził nas biskup Jan Wieczorek, ordynariusz gliwicki. Później udaliśmy się na obiad, po którym mieliśmy trochę wolnego czasu. Większość z nas, razem z o. Zacheuszem, postanowiła ten czas spędzić bardzo aktywnie, tzn. zjeżdżaliśmy na „jabłuszkach” ;). Jak już odtajaliśmy, ok. godziny 15 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie o. Jozue opowiedział nam o patronie roku kapłańskiego, św. Janie Marii Vianey’u i odbyła się kolejna lekcja w szkole liturgii, której tematem była łacina w kościele. Odbyliśmy krótki kurs języka łacińskiego, by móc czynnie uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej po łacinie przez o. Augustyna. Kazanie wygłosił (po polsku) o. Zacheusz. Po Eucharystii udaliśmy się na kolację i krótki odpoczynek. Następnym punktem programu był quiz liturgiczny, a po nim „małe co nieco”. Na zakończenie dnia uczestniczyliśmy w nabożeństwie wytrwałej służby, podczas którego odnowiliśmy przyrzeczenia liturgicznej służby ołtarza.

W niedzielny poranek udaliśmy się do kaplicy odmówić jutrznię, po której zawitaliśmy na stołówce na śniadaniu. Następnie odbyła się ostatnia już lekcja, tym razem prowadził ją o. Zacheusz, a jej temat brzmiał: „Jak nie nudzić się na liturgii”. Na zakończenie wzięliśmy udział w Eucharystii, podczas której kazanie wygłosił o. Augustyn. Po Mszy św. udaliśmy się na obiad i nastał czas wyruszenia w drogę powrotną.

Gabi

Pobierz wszystkie zdjęcia

Zrealizowano ze środków narodowego Centrum Kultury