Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Nasz czas duchowych ćwiczeń i osobistej rozmowy z Bogiem trwał od 13 do 15 listopada. Po kolacji i wprowadzeniu w klimat rekolekcji udaliśmy się do Bazyliki, aby u tronu Strażniczki Pokoleń – św. Anny zawierzyć ten szczególny czas skupienia.

W sobotę do południa odbył się blok konferencji. Pierwszą z nich wygłosił o. Teofil, który mówił o wpływie św. Benedykta na duchowość św. Franciszka. Choć dzieliła ich siedmiowiekowa przestrzeń to myśli wielkiego pustelnika i zakonodawcy był aktualna i w czasach Franciszka i w naszych czasach, choćby stałość podjętych decyzji, czy pracy i modlitwy. W kolejnym wykładzie o. Kamil ukazał postać św. Dominika i spotkanie się dwóch wielkich świętych (Franciszka i Dominika) na Soborze Lateraneńskim w 1215 r. Mówił o wzajemnej sympatii i oddziaływaniu, choć ich charyzmaty różniły się bardzo, ale zbliżała wiara w jeden Kościół. Blok przedpołudniowy zakończył o. dk. Lotar mówiąc o wielkości serca i poświęcenia Świętego z Asyżu, który założył nie jeden ale trzy zakony.

Po obiedzie – dziękując Dobremu Bogu za piękną, słoneczną pogodę – ruszyliśmy na Kalwarię. Był to czas wspólnych modlitw, rozmów i radości. Zaglądając do wszystkich kaplic kalwaryjskich, do klasztoru wróciliśmy już po zmroku (ponad 2,5 godz. chodzenia!), gdzie od razu udaliśmy się do kaplicy klasztornej na Eucharystię. Intensywny dzień zakończyliśmy przy Panu, adorując Go obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Niedziela – dzień Pański, szczególny dzień rozmowy z Bogiem. Zaczęliśmy już o 7.30 odmawiając Jutrznię w kaplicy. Po śniadaniu i kawie, obecni również na FDS-ach bracia klerycy Klemens i Korneliusz, poprowadzili Krąg Biblijny, a bezpośrednio po nim udaliśmy się na Eucharystię, aby na Uczcie Dziękczynienia wyrazić swoją radość za ten szczególny czas.