Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Modlitwa, post, jałmużna – te trzy słowa towarzyszyły nam podczas tegorocznych WDS-ów Rodziny Młodzieży Franciszkańskiej, które odbyły się na Górce w dniach 26.-28.02. Początek rekolekcji upłynął nam na rozważaniu Drogi Krzyżowej w Grocie. Zmarznięci, ale szczęśliwi wróciliśmy na spotkanie organizacyjne, podczas którego został omówiony program. Wieczór zakończyliśmy Eucharystią, oprawę muzyczną przygotowała wspólnota gliwicka.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy jutrznią, a po śniadaniu udaliśmy się do piątki, tam czekał na nas ojciec Augustyn – poprzedni asystent RMFu, który nie tylko uśmiechem, ale i strojem podkreślał swoją sympatię dla naszej wspólnoty (koszulka z napisem „I love RMF”). Jedną z praktycznych wskazówek było regularne planowanie sobie czasu – modlitwa jest tym, co powinno porządkować nasz dzień. Jeśli masz wiele spraw, nie poświęcaj 15 minut tylko godzinę i 15 minut – tak poradził o. Pio bardzo zapracowanemu mężczyźnie, który żalił się na swój brak czasu.

Po konferencji podzieliliśmy się na grupy wg stopni, aby już w mniej licznym gronie omówić modlitwy przygotowane przez ojca asystenta, aby następnie udać się do kaplicy na Mszę Świętą. Ważnym punktem tego dnia było Silentium – czas spotkania z Bogiem i Jego Słowem w ciszy- poprzedzone krótkim przygotowaniem do Lectio Divina z niedzielnej Ewangelii.

Po Koronce do Bożego Miłosierdzia trzy osoby odnowiły swój stopień formacji. Następnie wszyscy wysłuchaliśmy rozważań ojca Alana – poprzedniego asystenta RMF-u- na temat jałmużny. Jałmużna uwalnia nas od śmierci wchodząc w miejsce naszych grzechów, jest formą Bożej sprawiedliwości i służy budowaniu wspólnoty.

„Pół godzinki dla rodzinki” – pod takim hasłem odbył się następny punkt programu. Uczestniczyły w nim siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, pod który podlega RMF. Omówiliśmy ważne sprawy wspólnotowe, m.in. program formacji i plan pustelni. Siostra Asia Sochor opowiedziała nam o franciszkańskich i Światowych Dniach Młodzieży. Wieczorem obejrzeliśmy dający do myślenia film pt. „Sekretne życie Waltera Mitty”. Ostanim punktem tego dnia było nabożeństwo, które rozpoczęło całonocną Adorację. Każdy z nas wpisał się na półgodzinny „dyżur”, aby Pan Jezus nie pozostał sam.

Trzecią niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy Gorzkimi Żalami, a po śniadaniu wysłuchaliśmy konferencji obecnego asystenta- ojca Teofila, który podzielił się z nami przemyśleniami na temat postu. Post powinien być wyrazem głębokiego żalu z powodu naszych grzechów, otwarciem się na Boga i okazaniem pokory. Przygotowujemy się wtedy do bliskiego spotkania z Jezusem. Świętemu Franciszkowi nie wystarczały dni przygotowania do Wielkanocy. Podejmował post wiele razy w roku, kierując się następującymi zasadami: umartwianie zintegrowane z miłością; pustynia – miejsce odosobnione; wolność od posiadania rzeczy; umiłowanie przyrody.

Za oprawę muzyczną niedzielnej Eucharystii odpowiedzialna była wspólnota wrocławska i kędzierzyńska, Wrocław po raz pierwszy od dawna tak pięknie śpiewał (korzystając z okazji dziękuję naszemu gitarzyście).

Myślę, że dla naszej RMF-owej rodzinki był to czas cudów i przemiany serca. Słowa, które najbardziej utkwiły mi w pamięci: (Mk 1, 15) Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. To jedno proste zdanie pozwala nam uświadomić sobie, że nawrócenie jest procesem ciągłym, a jak to powiedział ojciec Teofil – naszym powołaniem jest być z Bogiem, a wszystko inne stanie się wtedy konsekwencją trwania przy Jezusie.