Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

W dniach od 27. czerwca do 3. lipca odbywały się na Górze Świętej Anny Wakacje z Bogiem. Brały w nich udział dzieci ze szkół podstawowych, które postanowiły spędzić wakacje inaczej niż większość ich rówieśników. Przez cały tydzień franciszkanie i animatorzy starali się swoim świadectwem pokazywać, że dzięki miłości Pana Jezusa możemy być szczęśliwi i dawać szczęście i radość innym.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania była „Wioska Smerfów”. Każda z grup miała możliwość założenia swojej wioski, nadania jej nazwy, zrobienia herbu, ułożenia piosenki i okrzyku, czym mogła podzielić się podczas wieczornego zapoznania. Mieliśmy okazję doświadczyć ogromnej kreatywności ze strony dzieci, każde chętnie się angażowało i chciało pracować by wypaść jak najlepiej.

Każdy poranek zaczynaliśmy od wspólnego śniadania, a następnie modlitw porannych, dzięki którym nabieraliśmy sił na cały dzień. Następnie wszyscy wracaliśmy do swoich pokoi i sprzątaliśmy, bo porządek sprawdzał „sanepid”, który był bardzo wymagający. Na drzwiach pokoju zostawiał jedną z trzech kartek – zieloną, kiedy pokój był idealnie uporządkowany; żółtą, kiedy było w miarę możliwości czysto, ale niestety trzeba się było doczepić do leżących na podłodze ubrań i niepościelonych łóżek; czerwoną, kiedy był problem żeby dostać się do pokoju, ze względu na wszechogarniający bałagan.

Po kontroli sanepidu dzieci spotykały się z animatorami w swoich grupach i wykonywały wcześniej polecone zadanie. Jednego dnia było to ułożenie teledysku do wybranej piosenki, następnego zrobienie laurek w formie podziękowania dla wyznaczonych osób oraz przygotowanie wspólnego, grupowego występu na konkurs „Mam Talent”. Ten czas kosztował nas wiele wysiłku, więc od razu po skończonej współpracy szliśmy na obiad, po którym następowała tak zwana „siesta” – odpoczynek, z którego każdy chętnie korzystał.

Każdego dnia spotykaliśmy się na wspólnej, uroczystej Eucharystii gdzie słowo Boże przybliżali nam ojcowie. Posługiwali oni również w Sakramencie Spowiedzi, więc każdy kto czuł taką potrzebę mógł z tego skorzystać, zwłaszcza podczas piątkowego nabożeństwa i Adoracji Najświętszego Sakramentu. Msza Święta była najważniejszym punktem dnia o czym animatorzy i franciszkanie przypominali na każdym kroku.

Popołudniu wspólnie wychodziliśmy na spacer po okolicy Domu Pielgrzyma, w którym przez tydzień mieszkaliśmy. Zwiedziliśmy Muzeum Misyjne, amfiteatr, park geologiczny, który leży w środku wulkanu a ostatniego dnia budki, w których dzieci mogły kupić pamiątki. Po spacerze odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i udaliśmy się na drugą część pracy w grupach, którą poprzedził podwieczorek i katecheza prowadzona przez animatorów. Omawialiśmy na niej pięć podstawowych modlitw : Zdrowaś Maryjo, Ojcze Nasz, Aniele Boży, Pod Twoją Obronę oraz Wierzę w Boga. Dzieci chętnie słuchały i zadawały ciekawe pytania.

O godzinie osiemnastej spotykaliśmy się w jadalni na wspólnej kolacji. Zaraz po niej dzieliliśmy się efektami naszej całodniowej pracy. Mogliśmy się zaprezentować przed wszystkimi uczestnikami rekolekcji i wziąć udział w różnych konkursach i zabawach. Dwa razy w tygodniu bawiliśmy się na wieczornej „POTUPAJCE”, która była najbardziej wyczekiwanym punktem programu.

Dzień kończyliśmy wieczornymi modlitwami i bajką na dobranoc, która przygotowywała nas do snu. Każdy z nas był wyczerpany, więc wszyscy chętnie szliśmy spać, aby mieć siły na kolejny dzień.

Cały tydzień minął bardzo szybko, Wakacje z Bogiem zakończyliśmy Eucharystią w Grocie, gdzie spotkaliśmy się z rodzicami i uczestnikami pielgrzymki dzieci, której przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja. Trudno było nam się pożegnać, ale dzieci obiecały, że przyjadą na kolejne spotkanie, którym będzie Zimowisko podczas ferii w lutym przyszłego roku.

Ziarno zostało zasiane, mamy nadzieję, że plony będziemy mogli zaobserwować każdego dnia, a czas Wakacji z Bogiem był potrzebny nie tylko dzieciom, ale również animatorom i franciszkanom.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i do zobaczenia niebawem!