Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Piątek 21.10.2016 r. był niecodzienny. Nie spowodowała tego wrażenia bynajmniej wszędobylska mgła, lecz oczekiwanie, zupełnie niezwiązane z nadchodzącym wytchnieniem od nauki lub pracy. Tego dnia jak zwykle wstaliśmy do naszych obowiązków w rozmaitych częściach Polski, by po południu wsiąść w pociągi i samochody, w drodze do jednego celu – Góry św. Anny.

Celem naszego kilkudniowego spotkania z ulubionymi zakonnikami były rekolekcje dotyczące trzech sakramentów: chrztu, eucharystii i bierzmowania. Po kolacji wstęp do całego cyklu wykładów wygłosił ojciec Kamil Tymecki, który przybliżył nam tematykę naszych przyszłych spotkań i rozważań, a także omówił samo znaczenie słowa „sakrament” (łac. Sacre – wyłączyć rzecz ze świeckiej przestrzeni i wprowadzić w przestrzeń Bożej Świętości), jako „widzialny znak niewidzialnej łaski Boga”. Dopiero w sobotę szczegółowo poszczególne sakramenty omówił z nami gość specjalny, o mgr lic. Kamil Wawro SSCC. Poszerzył on naszą wiedzę dotyczącą szczególnej wagi każdego z powyższych sakramentów, ich znaczenia w naszym dorosłym życiu czy roli świadków bierzmowania oraz rodziców chrzestnych. Podczas konferencji padło nie tylko wiele anegdot, mających uwypuklić nam niesamowitą moc duchową tych sakramentów, ale także pytań ze strony słuchaczy.

W sobotę obejrzeliśmy wspólnie polski film dokumentalny pt. „Ja jestem”, opisujący jak Jezus Chrystus pragnie poprzez cuda eucharystyczne ukazać ludziom swoją żywą obecność wśród nich. Był to również dzień pięknej, jesiennej pogody, która umożliwiła nam w wolnej chwili spacery po malowniczej okolicy sanktuarium. Wieczorem odbyliśmy rozmowę na temat aborcji, podczas której obejrzeliśmy krótki film obrazujący, jakie żniwo zebrała ona w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni ostatnich lat, po którym ojcowie zachęcali nas do podjęcia się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Potem przyszedł czas na wspomnienia z obozu w Białym Dunajcu oraz wspólną integrację. Dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu, przy którym później przez całą noc czuwaliśmy na zmianę.

Trzydniowy pobyt w Domu Pielgrzyma był czasem wyjątkowym. Każdy dzień witaliśmy wspólnie jutrznią w kaplicy, która zawsze stała dla nas otworem. W niedzielę czytaliśmy i rozważaliśmy w grupach fragment Pisma Świętego, a osoby chętne do podjęcia się dzieła Duchowej Adopcji złożyły swoje przyrzeczenie na ostatniej mszy świętej. Był to okres poświęcony nie tylko przebywaniu z rówieśnikami, ale przede wszystkim budowaniu relacji z Panem Bogiem i uczeniu się okazywania mu wdzięczności za cuda, jakie czyni w naszej codzienności.

Po tych kilku dniach, które minęły nam w mgnieniu oka, nastał czas pożegnań i odjazdów do domów lub akademików. Umocnieni nowymi doświadczeniami wróciliśmy do siebie, marząc jedynie o porządnej drzemce i kolejnej części rekolekcji, które czekają na nas już w grudniu! Tym razem będą dotyczyły sakramentów małżeństwa i kapłaństwa.

Zapraszamy na Górkę, było najlepiej!