Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Kapituła Rodziny Młodzieży Franciszkańskiej „Pan dał mi braci”

Górka w nieco już melancholijnych kolorach jesieni przywitała nas jak zwykle z otwartymi rękami. W te chłodne dni ciepło miejsca, atmosfera modlitwy i braterska serdeczność była prawdziwym ukojeniem. Spotkaliśmy się z nie byle jakiego powodu – w tym roku przypadła Kapituła Wyborcza.

Piątkowy wieczór był wypełniony po brzegi. Najpierw zasłużona dla naszej wspólnoty, przedstawicielka polskiej i międzynarodowej Młodzieży Franciszkańskiej – Joanna Sochor została odznaczona tytułem Honorowego Członka RMFu. Teraz jest dla nas „starszą siostrą w wierze” we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Następnie ojciec Kamil wygłosił konferencję dotyczącą braterstwa. Po Eucharystii (Wrocław, Kędzierzyn) adorowaliśmy w ciszy Pana Jezusa prosząc o światło Ducha Świętego na następny dzień.

Również w sobotę doświadczyliśmy wielu wrażeń i wzruszeń. Po porannej konferencji ojca Makarego (swego czasu asystenta RMF Wro) pojechaliśmy na ślub Michaeli, która była kiedyś członkiem wspólnoty. Po południu nastąpiła kolejna uroczysta chwila świadcząca o naszym rozwoju. W obecności asystenta prowincjalnego, ojca Teofila, do postulatu zostało przyjętych aż siedmiu nowych członków! Pozostali wstąpili na wyższe stopnie formacji, a dwie osoby złożyły przyrzeczenia (żądnych wiedzy odsyłam do statutu). Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęliśmy obrady kapitularne. Przewodniczyła im Andrea Marx, a towarzyszyli: o. Teofil oraz pozostała część zarządu- Jakub Żabiński i Gabrysia Szukszto. Najpierw omówiliśmy sprawy lokalne i prowincjalne, a po przerwie odbyły się wybory. Mieliśmy zaszczyt przekazywać służbę w obecności ojca prowincjała Alana Brzyskiego oraz ojca Sabino Lanuzzi – prezydenta UFME. Nowy szef Paweł Tkaczyk otrzymał wyjątkowe błogosławieństwo i gratulacje od naszych gości. Zastępcą przewodniczącego została znana z garaż- i hol szopu Martina Proksza, a Gabrysia pozostała na swojej funkcji na drugą kadencję. Podczas pogodnego wieczoru oglądaliśmy przygotowaną przez Adama prezentację i wspominaliśmy YouFra ŚDM, a także dyskutowaliśmy o wakacyjnych planach RMFu (na razie niczego nie zdradzę…;-) ). Dzień zakończyliśmy Adoracją z rozważaniami przygotowanymi przez wspólnotę gliwicką.

Niedziela upłynęła spokojnie. Ojciec Teofil szczegółowo omówił podział Młodzieży Franciszkańskiej w Polsce i nie tylko. W skrócie- nasz RMF nie jest sam we wszechświecie, funkcjonujemy w konkretnych strukturach i to nas do czegoś zobowiązuje. Po Mszy świętej (Opole) odbyła się Rada Prowincji, w której wziął udział ustępujący i nowy zarząd, przedstawiciele wspólnot lokalnych oraz asystent prowincjalny. Warto wspomnieć, że w Kapitule przez krótszy lub dłuższy okres czasu uczestniczyli WSZYSCY asystenci lokalni. Z łezką w oku pożegnaliśmy ostatnie jesienne liście na Górze świętej Anny. Do zobaczenia wkrótce…