Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Tym razem o relację poprosiliśmy Aktora:

„W dniach 25-27 listopada 2016 roku na Górze św. Anny odbywały się kolejne, coroczne rekolekcje, mające wprowadzić franciszkańską młodzież w Adwent, a więc oczekiwanie na Zbawiciela. Obok codziennej Eucharystii, spotkań modlitewnych i konferencji, uczestnicy wzięli udział w „potupajce”, czyli zabawie kończącej Rok Liturgiczny. Hasło tegorocznych ADS-ów nawiązywało do Księgi Wyjścia i brzmiało „Jestem, który Jestem… czyli Kim?”.

Konferencjoniści przybliżali młodzieży jaki jest Bóg w relacji z człowiekiem. O. Urban odpowiedział na pytanie „gdzie był Bóg, gdy działo się zło?”, o. Teofil mówił o Bogu w krzywym zwierciadle, a o. Jarosław przekazał wiedzę na temat miłości i sprawiedliwości, w relacjach tak między człowiekiem a Bogiem, jak i międzyludzkich. Kazania wygłosili o. Kamil, o. Teofil i o. Ignacy, a ich treść przygotowywała młodych do wyczekiwania w Adwencie.

W sobotę po południu odwiedził górkowiczów Piotr alkoholik, dając świadectwo swego nawrócenia i walki z alkoholizmem. Zaczynając życie w kombinacjach, występkach i egoizmie, w pewnym momencie skorzystał z zaproszenia na spotkania Anonimowych Alkoholików. Opowiadał, jak z czasem zaczął układać swoje życie na nowo, odnawiać relacje z rodziną i Bogiem, o swojej pracy w prestiżowym wydawnictwie muzycznym Step Records, i o tym, jak świadczy o Bożej miłości na co dzień – wspominał nawet, że przygotowywał się do ewangelizacji popularnego „Popka”, ale ostatecznie skończyło się na krótkiej rozmowie.

Sobotni wieczór przyniósł dwa ważne wydarzenia – najpierw odbyła się potupajka, zabawa hucznie kończąca „stary” Rok Liturgiczny, a po niej uczestnicy rekolekcji wzięli udział w Nieszporach otwierających „nowy” Rok Liturgiczny – nastąpiło uroczyste zapalenie pierwszej świecy na wieńcu adwentowym, dając znak na początek oczekiwania na Boże Narodzenie.

Jak to po każdych górkowych rekolekcjach bywa, do historii przeszło kilka zabawnych wpadek czy tekstów z konferencji. Oto o. Teofil mówił o pieczeniu sernika na zimno, o. Jarek zapomniał historii, którą miał zobrazować miłość małżeńską (na szczęście przypomniał ją sobie podczas Mszy), a podczas wymieniania potraw wigilijnych pojawił się bigos z kapustą. Oczywiście, nie zabrakło również kibicowskich docinków na linii WKS Śląsk – Jagiellonia Białystok, czyli tradycyjnie wojna między o. Urbanem i o. Teofilem.

W niedzielę, po Mszy Świętej i obiedzie rekolekcje dobiegły końca. Młodzież opuszczała ukochane miejsce, żegnając się z gospodarzami Domu Pielgrzyma i przyjaciółmi. Na pożegnanie o. Kamil i o. Teofil opowiedzieli o fejsbukowej akcji #adwentgorkowy, która będzie dostarczała refleksji adwentowych na każdy tydzień”.