Królowo różańca świętego

Za ojca Różańca świętego uważa się św. Dominika, któremu miała się objawić Matka Najświętsza i przykazać rozpowszechnianie tej modlitwy na całym świecie. Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił się w XV w. dzięki dominikaninowi Alamusowi a la Roche. On ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, które podzielił na dziesiątki przeplatane „Ojcze nasz”.

Modlitwa różańcowa bardzo szybko zyskała aprobatę Kościoła i była traktowana jako oręż przeciw wrogom wiary. Jednym z przykładów skuteczności tej modlitwy była zwycięska bitwa pod  Lepanto, kiedy to 7 października 1571 roku miała miejsce decydująca bitwa morska, w której starły się ze sobą flota chrześcijańska i wielokrotnie większa flota turecka. Święty Pius V, świadom komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej. W roku 1885 papież Leon XIII polecił odmawiać Różaniec przez cały październik i wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego módl się za nami” , które jest w niektórych wersjach litanii jako 50 wezwanie. Wiedząc jak silna jest modlitwa różańcowa, starajmy się codziennie odmawiać różaniec, to modlitwa, którą można odmawiać wszędzie. To nie tylko powtarzanie „Zdrowaś Maryjo”, różaniec to Jezus i Maryja, czyli Historia Zbawienia. Święty Jan Paweł II często mówił, że Różaniec to skarb, który trzeba odkryć.

Zadanie: Napisz na kartce i zrób zdjęcie (#roratygotkowe2015) swojej ulubionej tajemnicy Różańca, tę którą najbardziej lubisz odmawiać.

© 2015 swanna.org | w wolnych chwilach studio
Poznaj nas: